13 maja 2012

Kielich Ankh + eliksir życia

Hejka, dużo ostatnio myślałam nad blogiem i z Sylą mamy nowy pomysł na bloga, ale to potem ;)
Dzisiaj oglądając odcinki 1 sezonu natrafiłam na coś o kielichu.


Spójrzcie na "misę" kielicha, jest ona złączona a jako osobny element wygląda tak.
Chyba widać różnicę, tutaj są płaty jak w kwiatku, a tam jest to złączone.


2 różnica to brak jedengo elementu w "podstawie".


Widać że ta układanka składa się z 3 tarcz a w kielichu są tylko dwie.


Jak ktoś to już zauważył to super, ale podaje to dla tych którzy nie widzieli, czyli inaczej
moje "detektywistyczne" omamy.

Teraz trochę o eliksirze życia.

Eliksir życia
Skocz do: nawigacji, szukaj

"Eliksir życia (od arab. El Iksir; łac. elixir vitae) – znany także jako "eliksir nieśmiertelności" lub "Tańcząca Woda" – fikcyjna substancja (płyn, napój) mająca zatrzymywać proces starzenia u osoby, która ją wypiła. Miała dawać młodość i wieczne życie (nieśmiertelność). Żeby go stworzyć potrzeba było kamienia filozoficznego.

W średniowieczu substancja ta była poszukiwana przez alchemików. Miała ona zapewnić wieczną młodość bądź też przedłużyć życie. Eliksir mógł też oznaczać wywar przekształcający metale nieszlachetne (ołów, rtęć) w złoto czyli miał umożliwiać transmutację pewnych substancji w złoto. Podczas prób zrobienia eliksiru nieśmiertelności, powstał proch czarny."

"Nieśmiertelność to koncepcja życia przez potencjalnie nieskończenie długi czas. W całej historii człowiek prezentuje pragnienie życia wiecznego.

Nieśmiertelność fizyczna jest hipotetycznym stanem, w którym możliwe jest całkowite uniknięcie śmierci. Nie istnieją naukowe dowody stwierdzające możliwość nieśmiertelności, choć jej osiągnięcie postulują zwolennicy transhumanizmu.

Biolog ewolucyjny Michael R. Rose proponuje nową definicję nieśmiertelności, który to stan następowałby w momencie, gdy organizm przestaje się starzeć. Organizm nadal może umrzeć z innych przyczyn (np. mechaniczny uraz, brak pożywienia, choroby), ale nie ze starości. Wg Rose nieśmiertelność nie ma oznaczać przeżycia w absolutnie każdych warunkach.

Jednym z naukowców zajmujących się starzeniem się organizmów żywych jest biogerontolog dr Aubrey de Grey. Pracuje on nad SENS (Strategies for Engineered Negligible Senescence – Strategie Zaprojektowanego Pomijalnego Starzenia) – planem kompleksowej naprawy wszystkich zniszczonych molekuł i komórek organizmu. Doktor de Grey dąży do tego, aby terapie te były dostępne jeszcze w XXI wieku.
Literatura
Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Pierwszym literackim przykładem opisującym próbę osiągnięcia nieśmiertelności cielesnej jest Gilgamesz. Juan Ponce de Leon rzekomo poszukiwał fontanny młodości, kiedy podróżował do Florydy w 1513 roku.
Nieśmiertelność duchowa[edytuj]
Osobny artykuł: Życie wieczne.

Jest ona wyrażona w niemal każdej filozofii religijnej czy duchowości. W zarówno wschodnich jak i zachodnich religiach duch który według wierzeń powraca albo do zaświatów albo do cyklu życia.
Najczęściej wyobrażana forma nieśmiertelności obejmuje duchowe istnienie po fizycznej śmierci. Wielu ludzi dzisiaj wierzy w nieśmiertelność tego typu (jest to filozofia dualizmu albo wiara w nieśmiertelną duszę, i jest to dogmatem każdego niemal odłamu islamu, chrześcijaństwa, hinduizmu czy judaizmu).
Według Madhawy nieśmiertelność to uchronienie istnienia przed śmiercią duchową jak i fizyczną. Żadne siły ziemskie ani pozaziemskie nie są w stanie złamać tej cechy doprowadzając do śmierci osoby nieśmiertelnej.
W taoizmie wierzono, że za pomocą praktyk magicznych można osiągnąć cielesną nieśmiertelność połączoną z umiejętnością latania (chiń. xian)
Inne spojrzenia
Inne spojrzenie na nieśmiertelność koncentruje się na pozostawieniu potomstwa (nieśmiertelność genów).
Przekonanie, że może osiągnąć "nieśmiertelność" przez swoje dziedzictwo i osiągnięcia pozostawione po sobie (jak pisał Horacy, wzniosłem pomnik trwalszy niż ze spiżu). Ten obraz nieśmiertelności znacznie różni się od innych, gdyż kładzie wartość nie w ciągłości fizycznego lub duchowego istnienia, lecz na to, jak ktoś będzie pamiętany przez przyszłe pokolenia, albo nawet jak świat został zmieniony przez czyjeś czyny nawet jeśli ten ktoś już nie jest pamiętany. Ten sposób postrzegania nieśmiertelności występuje w judaizmie czy wielu filozofiach humanistycznych.

Symbolem nieśmiertelności jest między innymi mityczny ptak Feniks, a także symbol pożerającego swój ogon węża – Uroboros."

źródło: wikipedia

3 komentarze:

  1. jestem bardzo tego wszystkiego ciekaw ale jak patrzylem to ankh to jakis krzyz jak wyczytalem a faraon umarl w wieku 20 lat a on tej smierci niechcial podobno napil sie z kielicha w nieodpowiednej hwili i umarl moze to ci pomoze w twoich badaniach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. chcialbym wiedziec czy mozna kupic taki kielich.oczywiscie przerobiony mam nadzieje ze uda ci sie odnalesc i kielich ankh i oczywiscie eliksir

      Usuń
  2. czytalem ze jak ktos sie z niego zle napije to umiera

    OdpowiedzUsuń